Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2007-11-18, Autor: Konrad Bielski, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 2346

A A A

AmigaOS 4 - zanim zainstalujesz

Pozostały dwa tygodnie do wydania przez Hyperion systemu AmigaOS 4.0 w wersji dla starszych Amig. Jeśli planujesz zaktualizować system w swoim komputerze już teraz możesz zadbać o to, aby proces ten przebiegał szybko i sprawnie.

Chłodzenie

Bardzo ważne jest zapewnienie właściwego chłodzenia. AmigaOS 4 korzysta z procesora PPC w o wiele większym stopniu niż AmigaOS 3(WarpUP). Należy sprawdzić wentylator chłodzący kartę PPC. Jest to urządzenie mechaniczne, które się zużywa, a większość kart PPC ma już swoje lata. Jeśli nie wymieniałeś wcześniej wentylatora jest to właściwy moment, aby to zrobić.

Zasilanie

Kolejnym elementem, który ma wpływ na poprawną pracę komputera jest zasilanie. Być może twój zasilacz również nadaje się do wymiany. Jeśli możesz - sprawdź to.

Kable i taśmy

Skontroluj taśmy sygnałowe łączące twarde dyski i napędy CD. Zwróć szczególną uwagę na poprawną terminację magistrali SCSI. Nie sugeruj się tym, że choć nie jest do końca poprawna to obecnie działa. Jeśli możesz - popraw ją. Jeżeli używasz kontrolera Fast ATA 1200 to napęd CD musi znajdować się na pierwszej taśmie, inaczej system nie wystartuje z płyty CD. Pomyśl na spokojnie jak "przemeblować" swoje urządzenia IDE, aby spełnić ten warunek.

Stacja dysków

Stacji dysków zapewne nie używałeś bardzo długo. Jeśli twoja Amiga ma układy ROM ze sterownikiem dla napędu CD to stacja dysków nie będzie potrzebna. W przeciwnym wypadku do wystartowania płyty CD z systemem operacyjnym będziesz musiał użyć dyskietki. Sprawdź czy stacja dysków działa jak należy.

Backup

Chwila w której w twoje ręce dostanie się płyta z AmigaOS 4 będzie na pewno niezwykle emocjonująca i jak najszybciej będziesz chciał przetestować nowe możliwości systemu operacyjnego Amigi. To zrozumiałe, w końcu to najpotężniejsza aktualizacja systemu w dziejach Amigi.

O wykonaniu backupu dowiesz się z papierowej instrukcji dołączonej do zestawu. Proponuję jednak już teraz, na dwa tygodnie przed instalacją, na spokojnie, zająć się zgraniem ważnych danych z twardego dysku, który ma być używany z AmigaOS 4.0.

System

Instalując system AmigaOS 4 będziesz potrzebował sprawnego komputera i wyłącznie elementów dostarczonych przez Hyperion w kolorowym pudełku z AmigaOS 4.0. Niepotrzebne do instalacji będą wcześniejsze wersje AmigaOS.

W procesie instalacji będziemy musieli utworzyć partycję na system lub opcjonalnie partycję wymiany (swap). AmigaOS 4 musi być zainstalowany na partycji obsługującej długie nazwy. Dlatego ważne jest, aby w procesie zakładania partycji (służy do tego narzędzie MediaToolBox) dodać do RDB odpowiednie filesystemy i wybrać jeden z nich dla partycji systemowej. Wszystko będzie szczegółowo opisane w dołączonej instrukcji i bezwzględnie należy wykonać opisane tam czynności.

Oprogramowanie

Jeśli będziesz miał na dysku ze świeżo zainstalowanym OS4 programy, które wcześniej instalowałeś pod OS3 to radzę, aby o nich zapomnieć. Nie próbuj uruchamiać takich programów. Mniej kłopotliwym rozwiązaniem będzie zainstalowanie całego oprogramowania od nowa. Przegrywanie jakichkolwiek komponentów z kopii partycji OS3 na partycję z OS4, w szczególności dotyczy to bibliotek jest bardzo niewskazane.

Programy tworzone z myślą o OS3 często mają dużo więcej błędów od programów przygotowanych dla OS4. Wynika to po części z rozbudowanych możliwości debugowania oprogramowania dla OS4, których brakowało w starszych wersjach systemu. OS4 jest ponadto o wiele bardziej restrykcyjny dla błędów występujących w oprogramowaniu i wiele z nich wyłapie, informując o tym użytkownika poprzez okno programu GrimReaper lub okno informacyjne generowane przez bibliotekę dos.library.

OS4Depot jest głównym źródłem oprogramowania dla AmigaOS 4, podobnie jak Aminet jest głównym źródłem oprogramowania dla AmigaOS 3. Szukając programów do zainstalowania na OS4 zaglądamy przede wszystkim na OS4Depot.

Trochę problemów mogą przysporzyć biblioteki współdzielone wykorzystywane przez oprogramowanie. Nie wszystkie biblioteki zostały przekompilowane dla OS4. Niemniej w tym przypadku również należy szukać najnowszych wersji na OS4Depot, a w drugiej kolejności szukamy wersji dla OS3 na Aminecie.

Konrad Bielski
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 5
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: