Port przeglądarki Firefox dla Amigi

W historii Amigi mieliśmy do czynienia z dwoma wielkimi "Nie Da Się". Pierwsze nie da się dotyczyło uruchomienia gry Doom na komputerach Amiga. Po uwolnieniu kodów źródłowych oryginalny Doom został bardzo szybko przeportowany na Amigę. I nikt już nie mówił, że się nie da, tym bardziej, że za Doomem poszły inne kultowe produkcje ID Software jak Quake, Quake 2 czy Quake 3. Drugie "Nie Da się" odnosiło się do wieokrotnych prób przeportowania przeglądarki Mozilla Firefox na Amigę.

Rozwój technologii internetowych pozostawił rdzennie amigowe rozwiązania w tyle. Brak obsługi CSS czy pełnego DOM dyskwalifikował amigowe przeglądarki IBrowse, Voyager czy Aweb z wielu zadań. Naturalnym rozwiązaniem problemów wydawało się przeniesienie dostępnej na zasadach open source przeglądarki Mozilla Firefox.

Pomysł spotkał się z szeroką akceptacją amigowej społeczności. Szybko powstała nazwa projektu, lista dyskusyjna i projekty logo, ale za poważną pracę nie wziął się nikt. Dla zachęty ogłoszono zbiórkę pieniędzy. Kwota zaczynała szybko rosnąć i wydawało się, że Firefox jest na wyciągnięcie ręki, gdyż ktoś po te pieniądze musi się schylić. Niestety, dobry pomysł został po jakimś czasie zepsuty, gdy do amigowego projektu dodano porty Firefoxa dla konkurencyjnych i dość znacznie różniących się platform MorphOS i AROS. Projekt Amizilla, bo o nim mowa został ostatecznie zamknięty w aurze niewielkiego skandalu, kiedy to po krytyce ze strony środowiska swoją dotację w wysokości 5200 USD wycofał tajemniczy pracownik firmy Netscape. Reszta z uzbieranych 6600 USD została zwrócona do Billa Panagouleasa z firmy DiscreetFX, a jedną z opcji zagospodarowania pieniędzy było przekazanie ich na amigowy projekt Timberwolf.

Za projektem Timberwolf stanęli główni programiści systemu AmigaOS, bracia Hans-Joerg i Thomas Friedenowie. Obaj panowie już znacznie wcześniej twierdzieli, że przeportowanie Firefoxa dla Amigi nie jest specjalnie skomplikowanym zadaniem, a nie zrobili tego wyłącznie dlatego, że prace nad rozwojem systemu AmigaOS pochłaniają im zbyt wiele czasu. We wrześniu 2009 bracia wyznali publicznie, że prowadzą prace nad własnym portem Firefoxa dla Amigi, pokazując pierwsze obrazki. Ponieważ amigowi deweloperzy nie byli w ogóle zainteresowani wspieraniem konkurencyjnych platform MorphOS i AROS utworzono nową zbiórkę pieniędzy. Bardzo szybko na koncie amigowego projektu Timberwolf uzbierała się spora kwota, która dodatkowo została zasilona pieniędzmi z zamkniętego projektu Amizilla. Autorytet Friedenów i ich wcześniejsze dokonania pozwalały z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że tym razem uda dokończyć się wymagający projekt.

W dniu 09.06.2010 udostępniona została pierwsza alpha wersja programu Timberwolf będącego portem przeglądarki Mozilla Firefox 3.5 beta 4 (kodowa nazwa Shiretoko) opartej na silniku Gecko 1.9.1 dla systemu AmigaOS 4.1 (wymagany Update 2).

Firefox to nowoczesna przeglądarka obsługująca wiele technologii. Mamy obsługę: HTML, XHTML, CSS, CSS 2, częściowo CSS 3, JavaScript, MathML, SVG, XSLT i XPath. Przeglądarka umożliwia oglądanie stron na wielu kartach, blokowanie wyskakujących okienek, menadżer pobierania plików, zintegrowaną z Google wyszukiwarkę z podpowiedziami w polu wyszukiwania oraz menadżer wyszukiwarek, wbudowany słownik poprawnej pisowni, edytowalne paski narzędzi, menadżer motywów, rozszerzeń i wtyczek, menadżer haseł, możliwość ponownego otwarcia ostatnio zamkniętych kart, zapamiętywanie sesji, w przypadku zawieszenia program może przywrócić ostatnio oglądaną stronę, posiada obsługę kanałów RSS i Atom, ochronę przed phishingiem, automatyczne aktualizacje, historię przeglądanych stron, uzupełnianie formularzy.

Najmocniejszą stroną Firefoxa są jego dodatki. Mamy trzy rodzaje dodatków: rozszerzenia, motywy i wtyczki. Motywy to nic innego jak skórki, dzięki którym możemy zmienić wygląd swojej przeglądarki. Amigowa wersja po instalacji udostępnia domyślny wygląd znany z innych systemów operacyjnych. W opracowaniu jest skórka systemowa upodobniającą przeglądarkę do innych elementów AmigaOS. Najsilniejszą bronią Firefoxa są jednak rozszerzenia, dzięki którym możemy zmienić funkcjonalność programu poprzez dodanie zupełnie nowych funkcji lub modyfikacje funkcji istniejących. Na chwilę obecną dla Firefoxa dostępnych jest kilkanaście tysięcy rozszerzeń, przy czym nie wszystkie będą działały z wersją dla Amigi. Część rozszerzeń wymaga określonego systemu operacyjnego lub innej wersji przeglądarki i te na pewno na Amidze nie zadziałają.

Udostępniona przez Friedenów pierwsza alpha wersja przeglądarki posiada wiele niedociągnięć i błędów. Największym problemem jest błąd polegający na niepoprawnym wyświetlaniu interfejsu użytkownika. Skutkuje on niepoprawną obsługą menu z poziomu myszy oraz brakiem możliwości wykorzystania niektórych elementów w UI. Ten sam błąd objawia się niepoprawnym renderowaniem stron zawierających znacznik iframe. Program w obecnej postaci nie jest demonem szybkości. Po pierwsze dlatego, że wiele z jego funkcji nie jest wspieranych sprzętowo, a po drugie dlatego, że załączony debug spowalnia działania. Timberwolf Alpha 1 nie jest również programem stabilnym. Na pewno nie należy wykonywać przy jego pomocy operacji bankowych lub innych ważnych czynności. Autorzy mają w planach nowe wersje oparte na zaktualizowanym kodzie Firefoxa w wersji 3.6 lub 3.7 oraz poprawianie zauważonych błędów.

Zobacz galerię obrazków programu Timberwolf

Konrad Bielski