Edytory tekstu

Z systemem AmigaOS 4 otrzymujemy aż trzy edytory tekstu. Każdy z nich ma trochę inną filozofię działania i inne wymagania.

MEmacs

Do systemu dołączona jest natywna edytora, program nie jest już jednak rozwijany, chociaż wciąż jest dopasowywany do nowych wersji systemu. Nie jest to edytor zbyt często wykorzystywany, niemniej pozostał w systemie dla wiernych użytkowników, którzy po niego sięgają.

Ed

Prosty edytor o bardzo małych wymaganiach. Można go uruchomić właściwie po załadowaniu Kickstartu, nie korzysta z dodatkowych zasobów systemu. Jak na tak mały i nieskomplikowany program posiadał znaczną ilość błędów, które nie zostały wychwycone w poprzednich wersjach AmigaOS. Obecna wersja dla systemu AmigaOS 4 działa natywnie na procesorach PowerPC.

NotePad

Edytor NotePad pojawił się już w pierwszej wersji systemu AmigaOS z roku 1985. Później inne edytory zajęły jego miejsce, ale w AmigaOS 4.0 znów wracamy do tej historycznej nazwy. Oczywiście sam program nie ma nic wspólnego ze swoim pierwowzorem. NotePad z AmigaOS 4.0/4.1 to zupełnie nowy program, napisany na potrzeby tej wersji systemu. Wymieniamy go na końcu, ale tak naprawdę jest to główny edytor tekstu w systemie AmigaOS 4.


NotePad jest edytorem ASCII, jednakże posiada możliwość zmiany czcionki widocznej na ekranie.


Nie tylko czcionkę możemy zmienić, ale także zestaw znaków (charset). Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby popisać sobie np. cyrylicą.


A może chcielibyście przeczytać Biblię po hebrajsku? Nic trudnego, AmigaOS radzi sobie również  z tym językiem.

Inne edytory tekstu

CygnusEd 5 - program legenda, jeden z najbardziej popularnych edytorów tekstów dla komputerów Amiga jest nadal rozwijany. Program doczekał się już natywnej wersji dla systemu AmigaOS 4.0, w której poprawiono stare błędy i dodano nowe funkcjonalności. CED 5 jest programem komercyjnym, wydawca to niemiecka firma APC-TCP. Dostępna jest wersja demo.

VIM - nie mniejsza legenda, a jeśli chodzi o liczbę użytkowników to zdecydowanie przebija CED-a. Wszystko dlatego, że VIM, który pierwotnie został napisany na Amigę zyskał sobie duże grono użytkowników na innych platformach - głównie linuksowych. Możliwości VIM-a są ogromne, choć obsługa nie jest zbyt intuicyjna i bez przeczytania instrukcji pewnie się nie obejdzie. Niemniej warto nauczyć się tego edytora, z tego względu, że na każdej platformie obsługuje się go w identyczny sposób. Pobierz VIMa z OS4Depot.

Annotate (pobierz) - mniej znany edytor, koncepcja jego działania znacznie jednak różni się od tego co oferują inne edytory, nie tylko dla Amigi (np. suwak nawigator, inne sposoby zaznaczania tekstu, znaczniki, anti-return).

To jeszcze nie wszystko, możemy przecież używać programów pisanych dla poprzednich wersji AmigaOS, np. popularnego GoldED. Edytorów tekstu nie brakuje.