Instalacja pakietu WHDLoad dla początkujących.
Autor: Benedykt Dziubałtowski.
© 2012 Dominor

Zobacz prezentację

Krok 1

Dla własnej wygody przegrałem wszystkie potrzebne pliki na dysk twardy komputera do katalogu WHDLoad.


Zawartość katalogu jest tylko pozornie pusta.


Aby ikony wyświetliły się musimy kliknąć na górną belkę Workbencha prawym przyciskiem myszy i z menu "Window" wybrać opcję "Show", a następnie "All Files".

Krok 2

Pliki pojawiły się.


Nie będę tutaj opisywał sposobu przenoszenia danych z peceta na Amigę ponieważ temat ten był poruszany naprawdę wiele razy w różnych artykułach - zarówno w prasie amigowej lat dziewięćdziesiątych jak i na rożnych portalach amigowych.


Pierwszą rzeczą jaką robimy to uruchomienie "lha.run".


Dla niewtajemniczonych powiem, że "lha" dla Amigi jest tym, czym np. "rar" dla peceta z Windowsem.

Krok 3

Klikamy dwa razy na pliku "lha.run" i zatwierdzamy enterem. Archiwum "lha" zostało rozpakowane.


Jak widać mamy trzy wersje tego archiwizera. "Lha_68k" przeznaczona jest dla procesorów 68000 oraz 68010. Druga wersja - "lha_68020" dla procesorów 68020 oraz 68030. Trzecia "lha_68040" dla procesorów 68040 oraz 68060.

Krok 4

Jeśli nie wiemy jaki mamy procesor w naszej Amidze to wystarczy wcisnąć na klawiaturze Amigi klawisz "prawa Amiga" oraz literkę "e". Otworzy nam się nowe okno w którym wpisujemy rozkaz "cpu".


Całość zatwierdzamy klawiszem enter i...

Krok 5

...naszym oczom ukazuje się wersja naszego procesora.


Moja Amiga ma procesor 68030 wraz z koprocesorem. Jako, że ja mam procesor 68030 wybieram wersję na procka 68020. Zamykamy okno z typem procesora i wracamy do naszego katalogu z danymi.

Krok 6

Rozpakowanych plików z "lha" jeszcze nie widać. Aby się pojawiły musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy na górnej belce i wybrać opcję "Update".

Krok 7

Pojawią nam się pliki "lha". Jak już pisałem wybrałem wersję dla procesora 68020. Teraz trzeba zmienić nazwę na krótszą - nie jest to wymóg, ale tak po prostu jest wygodniej.


Klikamy jeden raz lewym przyciskiem myszy na "lha_68020" lub innej w zależności od naszego procesora i wciskamy klawisze "prawa amiga" oraz literkę "r". Otwiera nam się nowe okno widoczne na obrazku. Kasujemy klawiszem backspace "_68020" i wciskamy "enter".

Krok 8

Teraz należy skopiować "lha" do katalogu "c" na dysku twardym Amigi. Jest to najwygodniejsze miejsce ponieważ system będzie zawsze szukał "lha" najpierw właśnie w katalogu "c".


Klikamy na ikonie "lha" dwa razy lewym przyciskiem myszy i wpisujemy "copy lha c:". Całość powinna wglądać tak jak na obrazku. Wciskamy "enter".


Lha zostało skopiowane do katalogu "c", a my możemy skasować niepotrzebne nam już pozostałe pliki "lha".

Krok 9

Kolejną rzeczą jaką trzeba zrobić to dograć do naszego systemu instalator, który umożliwi nam zainstalowanie WHDLoad.


Dwa razy klikamy na ikonie archiwum "Installer-43_3.lha". Otwiera nam się nowe okno. Z przodu dopisujemy "lha x". Znowu można posiłkować się widokiem na obrazku. Całość oczywiście zatwierdzamy "enterem".

Krok 10

Dearchiwizacja przebiegła pomyślnie więc możemy zamknąć to okno.

Krok 11

Aby ukazały nam się rozpakowane pliki musimy ponownie odświeżyć okno katalogu. Klikamy prawym przyciskiem myszy na górnej belce systemowej i z menu "Window" wybieramy "Update".

Krok 12

Nasze oczy cieszy widok katalogu "Instaler43_3". Wchodzimy do niego klikając dwa razy lewym przyciskiem myszy i widzimy na ekranie jego zawartość. Jest dokumentacja jednak nie widać samego instalatora.

Krok 13

Ponownie klikamy prawym przyciskiem myszy na belce "wb" i wybieramy menu "Window", a następnie "Show All Files". "Zaginiony" installer pojawia się.

Krok 14

Podobnie jak z "lha" musimy go przenieść do katalogu "c". Klikamy na ikonie instalera dwa razy lewym przyciskiem myszy i w nowym oknie wpisujemy "copy Installer c:" i "enter". Instaler znalazł się w katalogu "c", a my możemy przejść do kolejnego etapu.

Krok 15

Pod młotek bierzemy pakiet "skick.lha". Skick to nic innego jak zestaw sum kontrolnych kickstartów Amigi.


Oprócz tego znajdziemy tam program do mapowania kickstartu. Jest to jednak temat na osobny artykuł.


Klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy na "skick346.lha" i w nowym oknie wpisujemy "lha x skick346.lha". Energicznie dajemy "enter" i następuje rozpakowanie archiwum.

Krok 16

Archiwum zostało poprawnie rozpakowane, a my aby zobaczyć jego zawartość znowu udajemy się do górnej belki "wb" gdzie za pomocą wciśniętego prawego przycisku myszy wybieramy "Window" i "Update".

Krok 17

Interesuje nas w tej chwili plik "kick13.rom". Musimy zmienić jego nazwę na "kick34500.a500" i umieścić go w katalogu "kickstarts". Owy katalog jest składową pakietu "skick".


Aby zmienić nawę pliku "kick13.rom" klikamy na nim jeden raz lewym przyciskiem myszy i wciskamy kombinację klawiszy "prawa amiga" oraz "r". W nowym oknie kasujemy starą nazwę i nadajemy nową. Warto zerknąć na obrazek.

Krok 18

Gdy nam się to uda przeciągamy plik "kick34005.a500" do okna katalogu "Kickstarts".


Kick 1.3 to podstawa. Korzysta z niego znakomita większość gier. Jednak te napisane dla Amigi 1200 będą wymagały romu w wersji 3.0 lub 3.1. Możemy postąpić dokładnie tak samo jak z A500 i "kickiem 1.3" - zgrać go z Amigi 1200 i nadać mu odpowiednią nazwę po czym przerzucić do katalogu "Kickstarts". Jaką nazwę wybrać? Polecam lekturę dokumentacji zarówno WHDLoad jak i skicka.

Krok 19

Teraz katalog "Kickstarts" trzeba przenieść do katalogu "Devs", który znajdziemy na partycji systemowej. Po prostu przeciągamy ten katalog do "Devs". Nie należy się przejmować jeśli "Kickstarts" nam zniknie.

Krok 20

Choć dla pewności możemy sprawdzić, czy aby a pewno trafił we właściwe miejsce. Prawy przycisk myszy na górnej belce i Window/Show/All Files. Ułamek sekundy stresu i...

Krok 21

Jest. Katalog "Kickstarts" jest we właściwym miejscu. Teraz możemy wreszcie przejść do faktycznej instalacji WHDLoad.

Krok 22

Ponownie wędrujemy do naszego katalogu, gdzie mamy archiwum z WHDLoad i klikamy na ikonie dwa razy lewym przyciskiem myszy. W nowym oknie dopisujemy na początku dobrze nam znane "lha x" i wciskamy po raz kolejny "enter".

Krok 23

Archiwum rozpakowane, a my po raz kolejny odświeżamy okno. Prawy przycisk myszy na belce systemowej i menu "Window" oraz "Update".

Krok 24

Wchodzimy do nowego katalogu WHDLoad i uruchamiamy program instalujący. W nowym oknie wybieramy "Expert User" i klikamy na "Proceed With Install".

Krok 25

Komputer proponuje nam wydrukowanie loga z instalacji oraz pyta nas, czy aby naprawdę chcemy zainstalować WHDLoad lub jedynie przeprowadzić symulację instalacji. Okno pozostawiamy bez zmian i wybieramy "Proceed".

Krok 26

Jesteśmy pytani o miejsce instalacji WHDLoad. System od razu rekomenduje katalog "C" i tak też powinniśmy to zostawić.

Krok 27

Teraz zostanie zainstalowany program "DIC" jeden ze składników WHDLoad. Oczywiście klikamy na "Install".

Krok 28

Teraz kolej na "Patcher". Ponownie dajemy "Install".

Krok 29

Trzeci program to "RawDIC". Podobnie jak dwa poprzednie zostanie on zainstalowany w katalogu "C".

Krok 30

Serce całego pakietu czyli sam "WHDLoad", tutaj w wersji 17.0. Ląduje w katalogu "C".

Krok 31

Ponownie WHDLoad, ale tym razem w wersji dla konsoli Amiga CD32. Użytkownicy innych Amig nie muszą tego instalować.

Krok 32

Komputer pyta nas gdzie chcemy zainstalować dokumentację pakietu WHDLoad. Jest ona w formacie html.

Krok 33

Ta część instaluje się dłuższą chwilę ponieważ przegrywane są wszystkie dostępne języki na nasz dysk twardy. Jeśli mamy mało miejsca możemy skasować niepotrzebne nam języki, a tym samym zaoszczędzić cenne miejsce na dysku.

Krok 34

Chwal duszo moja Pana. WHDLoad został pomyślnie zainstalowany na naszej Amidze!


To jednak nie koniec. To dopiero początek. Wypadało by teraz przetestować działanie jakieś gry pod kontrolą WHDLoad. Gdzie znajdziemy legalne gry? Miejsc jest kilka. Warto odwiedzić portal Back2Roots, stronę internetową dream17 lub Polski Portal Amigowy (również posiada całkiem niezłą listę gier).


Zanim przejdziemy dalej trzeba omówić jeszcze jedną kwestię. Nie możemy od tak sobie pobrać dowolnej gry i jej uruchomić za pomocą WHDLoad. Gra musi być odpowiednio przygotowana, aby mogła działać. W pierwszej kolejności trzeba pobrać instalator do interesującej nas gry.


Kompletną listę instalatorów i to zarówno do dem jak i gier znajdziemy tutaj.


Następnie należy grę zainstalować. Cały proces jest bardzo dobrze opisany w dokumentacji WHDLoad, a także w instrukcji dołączonej do instalatora.


Kolejną ważną informacją jest fakt, ze obsługiwane są jedynie oryginalne gry. Pirackie wersje działać nam nie będą. Należy to wziąć pod uwagę przy próbie instalacji gry.


Weźmy więc pod młotek jedną z fajniejszych polskich gier platformowych. Mam na myśli "Wacuś The Detective". Gra w legalnej wersji dostępna jest tutaj


Gotowa wersję WHDLoad pobierzmy stąd - nie trzeba jej instalować wystarczy pobrać archiwum i je rozpakować. Malutkim problemem będzie fakt, że archiwum jest spakowane programem zip, a my na Amidze nie mamy jeszcze "dearchwiziera". Nic tylko trzeba dograć brakujący program. Z pomocą przyjdzie nam nieprzemijający ta samo jak socjalizm Aminet.


Po przeniesieniu wszystkich niezbędnych danych na Amigę przystępujemy do rozpakowania za pomocą "lha" programu UnZip.

Krok 35

Dobrze znaną już nam komenda "lha x" wydobywamy zawartość archwium.

Krok 36

Następnie odświeżamy.

Krok 37

Teraz zawartość katalogu "unzip" przerzucamy do katalogu "C" na partycji systemowej. W systemie 3.1 robimy to podobnie jak na pececie z Windowsem - najpierw zaznaczamy wszystkie pliki (poza katalogiem "docs" on nie jest nam potrzebny).

Krok 38

Następnie wciskamy "lewy shift" na klawiaturze Amigi po czym łapiemy dowolny z zaznaczonych plików i przenosimy je do katalogu "C".

Krok 39

Teraz pora rozpakować "Wacusia". Klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy na ikonie archiwum i z przodu dopisujemy "unzip" po czym "enter".

Krok 40

Gra jest już rozpakowana a my odświeżamy katalog.

Krok 41

Tak wygląda katalog z grą. Proszę się nie przejmować brakiem ikony głównej z gry. Działam po prostu na prawie gołym systemie. W katalogu z grą mamy dosyć sporo ciekawej dokumentacji do przeczytania. Są tu zarówno informacje o grze, instalatorze, kody do gry, a także "chety" czyli "oszustwa".

Sprawdźmy, czy gra działa.

Krok 42

Klikamy dwa razy na ikonie "Wacusia" i naszym oczom ukazuje się taki oto napis. Trwa to jakieś 30 sekund. Są to uroki wersji niezarejestrowanej WHDLoad.

Krok 43

Tutaj już mamy właściwie okno poprzedzające grę. Tytuł gry, rok wydania, producent, grupa tworząca grę oraz informacje o "slave" czyli instalatorze tej gry i jej Twórcy. Ponownie widzimy informacje o tym, że WHDLoad nie jest zarejestrowany. Na samym końcu podany jest klawisz, który należy wcisnąć, aby wyjść natychmiast z gry.

Krok 44

Mały żart autorów gry. Wacuś wykrył, że mamy procesor 68060 i strasznie się z tego cieszy. Prawda jest jednak inna. W mojej Amidze jest procesor 68030 jednak WHDLoad stworzył grze środowisko, w którym ona widzi 68060.

Krok 45

Dobrze to widać na drugim ekranie z gry. Info o dostępnej pamięci również nie jest prawdziwe. W Amidze 1200 mam 2 mb Chp ramu oraz 4 mb fast ramu. WHDLoad jednak stworzył takie, a nie inne środowisko dla gry. Wacuś po prostu nie potrzebuje więcej.

Krok 46

Logo z gry. Fajnie no nie?

Krok 47

O tym jeszcze nie wspominałem. WHDLoad nie tylko umożliwia instalację gier na HDD, ale również dezaktywuje denerwujące kody zabezpieczające. Nie musimy mieć tabeli z kodami pod ręką. Możemy wpisać cokolwiek i gra wystartuje.

Krok 48

To już prawie koniec tego długaśnego artykułu. Opiszę jeszcze rejestrację WHDLoad. Sprawa zasadniczo jest prosta i wszystko opisane jest w dokumentacji. Po rejestracji dostajemy klucz spakowany lha. Należy go rozpakować - "lha x".

Krok 49

Nasze ulubione odświeżanie...

Krok 50

Zgodnie z informacji z pliku "readme" plik-klucz do WHDLoad należy umieścić w jednym z katalogów wymienionych na obrazku.

Krok 51

Ja umieszczę go w S:

Krok 52

To już prawie koniec. Wypadało by jeszcze sprawdzić, czy jest wszystko ok. Ponownie odpalamy Wacusia. Jak widać na obrazku wszystko gra - nie ma już ekranu informującego o konieczności rejestracji. Natomiast na ekranie widzimy, że produkt zarejestrowany jest (w tym przypadku na mnie).

To już wszystko. Życzę wiele przyjemności przy korzystaniu z aplikacji WHDLoad.