Spotkanie z Hyperionem - pytania użytkowników

Czy finalna wersja systemu będzie zawierała oprogramowanie umożliwiające automatyczną aktualizację przez Internet?
Jak zapewne słyszałeś istnieje tego typu program zwany AmiUpdate. Nie wiemy jeszcze czy będzie on dostępny publicznie czy nie, niemniej jest to jakaś opcja. Zależy to również od dostępności odpowiedniej infrastruktury.
Czy czwarta aktualizacja będzie zawierała SNAP?
Nie, SNAP nie będzie dołączony.
Co będzie zawierała finalna wersja systemu, czego będzie brakować w czwartej aktualizacji?
Niewiele. W zasadzie czwarta aktualizacja jest bardzo blisko tego co będzie w wersji finalnej. Jest jeszcze kilka rzeczy, które dostępne będą dopiero w wersji finalnej, ale dzięki temu możemy je dokładniej przetestować.
Czy jest w planach wydanie maszyn wirtualnych języków Java lub .Net powiązanych z ReAction?
Z naszej strony nie ma takich planów. Jedyne co planujemy to język Python, jako następca ARexxa.
Kiedy będzie kolejna aktualizacja SDK?
Prawdopodobnie wkrótce po czwartej aktualizacji systemu.
Czy do uruchomienia AmigaOS 4.0 na klasycznej Amidze będzie potrzebny ROM 4.0 lub czy trzeba będzie dokonać aktualizacji firmware'u kart Cyberstorm PPC?
Nie będzie oddzielnego ROMu dla AmigaOS 4.0. Nie trzeba również będzie aktualizować oprogramowania kart Cyberstorm PPC.
Jak dobra jest ochrona pamięci, pamięć wirtualna i śledzenie zasobów w obecnej wersji AmigaOS 4.0. Jakie mają ograniczenia?
Ochrona pamięci realizowana w taki sposób, że programy uruchamiane są w izolowanym środowisku nie działa w obecnej wersji AmigaOS. Jest to technicznie niemożliwe, z tego względu, że wszystkie programy dzielą tę samą pamięć. Chronione są jedynie pewne obszary przed dostępem ze strony użytkownika. Śledzenie zasobów zostało zaimplementowane, ale wciąż jest z tym wiele problemów. Domyślnie jest więc wyłączone.
Jakie są związki między Eyetechem i Hyperionem?
Związek między Hyperionem i Eyetechem jest wciąż taki sam. My robimy oprogramowanie. Eyetech robi sprzęt.
Czy Hyperion ma regularne kontakty z Amiga Inc?
Tak, jesteśmy w kontakcie z firmą Amiga. Nie znam jednak szczegółów, to są sprawy menadżerów.
Jak będzie wyglądać integracją MESA z AmigaOS? Czy będzie mesa.library?
Opracowujemy podstawy, które pozwolą używać OpenGL podobnie jak na innych systemach (AGL, glX, WGL) przy użyciu komend OpenGL. Nie będzie to powiązane bezpośrednio z MESA. Naszym celem jest stworzenie sterowników do sprzętu, które będą mogły być wykorzystywane przez różne implementacje OpenGL, MESA lub nawet MiniGL.
Czy GrimReaper będzie wyłapywał w finalnej wersji systemu zawieszenia występujące wewnątrz bibliotek Graphics i Intuition spowodowane przez niewłaściwe wskaźniki?
Nielegalny dostęp do krytycznych części systemu zawsze będzie powodował "ciężkie" zawieszenie. Jest to problem związany z ogólną architekturą tego systemu. Tak naprawdę nie ma możliwości, żeby GrimReaper wyłapał takie rzeczy.
Swego czasu wspominano, że odnowiona wersja RKM'ów zostanie ponownie wydrukowana. Czy możecie powiedzieć coś więcej na ten temat?
Zamierzamy uzupełnić RKM'y o informacje dotyczące najnowszej wersji systemu. Druk może być realizowany z wykorzystaniem technologii "druku na życzenie". Nic jednak nie zostało jeszcze napisane, to wciąż tylko plany.
Czy support dla DVI będzie dostępny w czwartym uaktualnieniu lub w finalnej wersji systemu?
W czwartym uaktualnieniu raczej nie. W wersji finalnej: tak.
Czy AmigaInput będzie dostępne w czwartej aktualizacji systemu?
Będzie dołączony, prawdopodobnie będzie zawierać sterowniki dla urządzeń USB.
Czy możecie skomentować możliwość upgrade'u procesora w komputerach A1?
Nie jesteśmy firmą zajmującą się sprzętem.
Wsparcie dla sprzętu, a w szczególności rozwój sterowników dla mniej popularnego sprzętu to poważne zagadnienie nawet dla Linuxa. Jak zamierzacie rozwiązać ten problem?
Jedziemy na tym samym wózku. Wsparcie dla sprzętu to problem z tego względu, że wiele firm nie udostępnia potrzebnej dokumentacji. Możemy pożyczać rozwiązania z Linuxa lub pisać własne sterowniki, ewentualnie korzystać z rozwiązań firm trzecich. Co innego ze sprzętem typu embedded, tutaj trzeba będzie pisać sterowniki pod konkretne zastosowania. Zapomniałem wspomnieć, że czwarta aktualizacja będzie zawierać 64-bitowe funkcje w bibliotece dos.library, umożliwi to używanie plików powyżej 2 GB. Obecnie wszystko w DOS jest ograniczone do 32 bitów, co oznacza, że górną granicą są 2 GB.
Czy będzie wsparcie dla wyjścia TV w kartach graficznych?
W czwartym uaktualnieniu nie, w wersji finalnej jest planowane, więc powinno być.
Twarde dyski podłączane przez USB nie działają najlepiej w trzeciej aktualizacji, czy czwarta coś tu zmieni?
Był błąd w CrossDos, który powodował problemy. Poprawiona wersja będzie dołączona do czwartej aktualizacji. Tyle mogę powiedzieć, ponieważ dokładnie nie znam problemu jaki wystąpił u ciebie.
Jak zaawansowane są sterowniki kart graficznych czy sterownik do Radeona będzie posiadała obsługę trybu overlay?
Wciąć pracujemy na overlayem. Nie będzie go w czwartej aktualizacji, przykro mi. Sterowniki 3D są do wszystkich układów Radeon od R100 do R2xxx i RV2xx. Inne układy póki co tylko w trybie 2D.
Czy spędzacie obecnie więcej czasu nad wersją systemu dla Amigi klasycznej, czekając na nowy sprzęt?
Nie. Z wyjątkiem części na najniższym poziomie, obie wersje są w zasadzie takie same. Obecnie skupieni jesteśmy na testowaniu i poprawianiu błędów. Nawet finalna wersja systemu będzie zawierać błędy, niemniej mamy szansę, żeby zredukować ich liczbę.
Czy będzie publicznie dostępna i darmowa wersja SDK z cross kompilatorami?
Będzie taka wersja. Niestety odkładamy to juz zbyt długo, za co przepraszamy.
Czy czwarta aktualizacja będzie potrzebowała nowej wersji UBoota?
Nie.
Czy nie macie nic przeciwko temu, żeby AROS był kompatybilny na poziomie źródeł z AmigaOS 4?
Nam to nie przeszkadza, ale to pytanie dla menadżerów, nie do nas.
Kto będzie odpowiedzialny za marketing AmigaOS 4?
Dobre pytanie. Ja jestem developerem, więc nie będę to ja. Nasza strona to mniej więcej początek tego tematu. Nie umiem jednak nic więcej powiedzieć na temat marketingu.
Czy po czwartej aktualizacji będziemy mogli ostatecznie używać joysticków i padów?
Jest sterownik dla urządzeń USB. Nie wszystkie są obsługiwane, dużo urządzeń działa. Pracujemy nad listą obsługiwanych urządzeń.
PA-Semi, Xenon, Cell - wszystko obecnie jest wielordzeniowe. Czy planujecie wsparcie dla tego typu rozwiązań?
Zdecydowanie tak. Wielordzeniowe procesory staną się powszechne w najbliższych latach. Nie możemy tego pominąć. W szczególności Cella. Pracujemy nad rozwiązaniem wsparcia dla systemów wieloprocesorowych i układów wielordzeniowych. W szczególności dla Cella.
Czy wciąż planujecie wersję dla AmigaOS 4.0 programu Real3D?
Wciąż nad tym pracujemy, chociaż idzie to powoli. Przenieślimy to zadanie na niezależnych developerów.
Jeśli idzie o dokumentację, to Commodore miało znakomite. Czy planujecie, lub może ktoś inny, drukować dokumentacje do AmigaOS 4, czy też będzie ona dostępna jedynie w formie elektronicznej?
Forma elektroniczna będzie głównym źródłem informacji. Rozglądamy się jednak za możliwością druku i finalna wersja będzie miała prawdopodobnie drukowane instrukcje.
Czy planujecie program wyposażony w GUI do zarządzania taskami i procesami, który będzie wyświetlał uruchomione procesy, wysyłane sygnały, umożliwiał zmianę priorytetów i usuwanie tasków?
Scheduler będzie całkowicie przepisany po wersji 4.0 systemu. Później będziemy się zastanawiać nad nowymi możliwościami, włączając w to konkretne narzędzia. Dużo ostatnio pracowaliśmy przy exec.library i dos.library, aby wychodzenie z zawieszonych tasków było wykonalne. Wykorzystywane jest przy tym śledzenie zasobów, które jednakże musi być rozszerzone na biblioteki graphics.library i intuition.library. Nie wiemy czy dopracujemy to w wersji 4.0 czy przerzucimy na wersję 4.1. Obstawiałbym 4.1.
Czy są jakieś plany dotyczące dołączenia do systemu oprogramowania do syntezy mowy?
Odpowiedź krótka: Nie.
Odpowiedź dłuższa: Mamy na oku program, który mógłby pełnić funkcję zamiennika "Speech" dla AmigaOS 4, ale decyzja nie została jeszcze podjęta. Nie jest to jednak wielki problem, są bowiem darmowe odpowiedniki tego typu oprogramowania.
Jest szansa na nowe gry dla AmigaOS 4?
Obecnie nad czymś pracujemy, ale nie mogę powiedzieć co to jest, ani kiedy będzie dostępne. W zasadzie cały czas poświęcamy nad projektem AmigaOS 4.0, który wpierw musimy skończyć.
Jakie nowe cechy planowane są w systemie po wersji 4.0?
Niektóre z tych cech to: wsparcie dla systemów wieloprocesorowych, w tym dla procesorów wielordzeniowych. Niezależny sprzętowo podsystem graficzny. Coś w rodzaju Cairo, wykorzystujący sprzętowe wsparcie funkcji 3D do tworzenia obrotowych okien, przezroczystości i temu podobnych funkcji. Poza tym chcemy udoskonalić to co już mamy.
Czy sprzęt i oprogramowanie wymagające kart Zorro i znanego z klasycznej Amigi sygnału wideo, takie jakie Video Toaster czy Video Toaster Flyer będzie poprawnie pracować z AmigaOS 4.0?
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystywać szynę Zorro i sprzęt wideo. Sterowniki będą musiały jednak pracować w trybie emulacji.
Czy na koniec możecie skomentować powstanie portu AmigaOS 4.0 dla Pegasosa 2 i PDA?
Pegasos 2 jest potencjalną platformą sprzętową dla systemu AmigaOS 4.0. Przeportowanie systemu kosztuje, dlatego współpracujemy z producentami sprzętu. W przypadku Pegasosa 2 musielibyśmy wszystko robić sami. Nie jesteśmy obecnie na to przygotowani. AmigaOS 4.0 działa na istniejącym urządzeniu PDA. Uruchomiony Workbench działa w rozdzielczości 240 x 320, to po prostu trzeba zobaczyć/

Powyższy tekst, przedstawiony w formie pytań i odpowiedzi, nie jest dosłownym tłumaczeniem dyskusji z kanału #amigaworld. Uznałem, że forma charakterystyczna dla IRC nie będzie zbyt czytelna. Z tekstu usunięto zbędne informacje, a także większość żartów sytuacyjnych.
Konrad Bielski